Drukowanie w 3D. Co to jest takiego?

Wszystkie rzeczy tworzy się przy pomocy dwóch metod produkcji. Jeśli chodzi o obróbkę, produkcję zaczyna się od bryły lub materiału – może to być na przykład drewno czy metal. Następnym krokiem jest cięcie, wytłaczanie, wiercenie lub struganie, co doprowadza do powstania odpowiedniego kształtu danego przedmiotu. Druga metoda produkcji to odlew, czyli zastosowanie form wykonanych wcześniej z metalu czy piasku, do których wlewa się na przykład roztopiony metal i pozostawia aż ostygnie. Obydwie metody są bardzo czasochłonne. Wymyślono więc zupełnie coś innego. Jest to druk 3D.
Drukowanie 3D, druk trójwymiarowy lub zwany inaczej przestrzennym to produkcja molekularna. Produkt powstaje od dołu do góry. Nakłada się jedną na drugą cieniutkie warstwy materiału do całkowitego uzyskania pożądanego, trójwymiarowego kształtu. Technologią steruje komputer. W ten sposób mogą powstawać prototypy różnych przedmiotów. Wytwarza się je na przykład ze sproszkowanego materiału bazowego. Technologia przypomina drukowanie dokumentów.
Wartość światowego rynku drukowania trójwymiarowego w 2013 roku osiągnęła 3 mld dolarów. Jednak druk przestrzenny ma pewne wady. Jedną z nich jest brak produkcji na wielką skalę. Tradycyjne metody są o wiele szybsze, wydajniejsze i prostsze. Poza tym nie wszystkie materiały nadają się do tego rodzaju produkcji. Technologia jednak ma to do siebie, że nie stoi w miejscu i wciąż się rozwija. Dlatego producenci drukarek 3D wciąż pracują, by poszerzyć wydajność urządzeń i zwiększyć ich możliwości.

Dodaj komentarz