O drukarni słów kilka

Drukarnia to zakład, który zajmuje się wytwarzaniem wyrobów poligraficznych. Produkuje gazety i czasopisma, broszury i książki oraz druki akcydensowe wraz z opakowaniami. Drukarnie wytwarzają swoje produkty na masową skalę oraz tworzą druki spersonalizowane. Druki spersonalizowane powstają na indywidualne zamówienie, a każda kopia może być unikalnym egzemplarzem. Drukarnie najczęściej posiadają własne introligatornie, które pozwalają im na poszerzenie oferty poligraficznej i zapewniają kompletny druk wraz z jego oprawą. W małej drukarni wykonuje się proste czynności introligatorskie, natomiast w dużym zakładzie, introligatornia stanowi jego odrębną część.
Drukarnie można podzielić ze względu na usługi, jakie świadczą. Są to więc drukarnie uniwersalne i specjalistyczne, które zajmują się wydrukiem prasy, książek materiałów akcydensowych, opakowaniowe. Drukarnie mogą też zajmować się specjalistycznymi technikami druku lub na nietypowych podłożach. Istnieją także zakłady, które zajmują się wytwarzaniem druków zabezpieczonych lub ścisłego zarachowania. Drukarnie to także dział włókiennictwa, czyli miejsce, gdzie wykonuje się nadruki na tkaninach techniką sitodruku.
Historia drukarstwa rozpoczęła się na Dalekim Wschodzie, w połowie I tysiąclecia naszej ery – wtedy Chińczycy wynaleźli papier. Pierwsze europejskie drukarnie powstały w I połowie XV wieku. Obecnie przemysł poligraficzny jest jedną z najważniejszych gałęzi światowej gospodarki. A drukarnie, z małych warsztatów przekształciły się w ogromne zakłady, które zatrudniają nawet 100 osób.

Dodaj komentarz